ورود دهمين و يازدهمين هواپیماهای برجامی به ایران       پنج شهر ایران به شبکه تبلیغاتی ترکیش‌ایر پیوستند      راه اندازی نخستین قطار ۵ ستاره کشور      مسافرت اتباع ایرانی به آمریکا ممنوع ش      ♦️روستای "کلپورگان" در سیستان و بلوچستان ثبت جهانی شد      صدور ويزاى يک ماهه در فرودگاه قطر و بدون نياز به مراجعه به سفارت      

♦️روستای "کلپورگان" در سیستان و بلوچستان ثبت جهانی شد

♦️روستای "کلپورگان" در سیستان و بلوچستان ثبت جهانی شد ♦️

قدمت ۷ هزار ساله‌ی سفال این روستا و به کار بردن طرح‌های انتزاعی روی آن‌ها توسط زنان، در ثبت جهانی شدن آن تاثیر داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، کامبیز مشتاق گوهری با اشاره به ثبت جهانی شدن روستای «کلپورگان» سراوان اظهار داشت: این اقدام گام مهمی برای معرفی این روستا به جهانیان است که قطعا زمینه حضور مسافران و گردشگران داخلی و خارجی را فراهم می کند.

وی افزود: مرداد ماه امسال بود که ارزیابان سازمان یونسکو به منظور بررسی ظرفیت های روستای «کلپورگان» به عنوان نخستین روستای نامزد شده ایران برای ثبت جهانی وارد این روستا شدند.

وی گفت: سفال کلپورگان مشخصات منحصر به فردی دارد که از جمله آن می توان به قدمت ۷ هزار ساله آن و اینکه چرخ در ساخت آن به کار نمی‌ رود اشاره کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: تمام مراحل ساخت این سفال را زنان انجام می دهند و از ویژگی دیگر سفال «کلپورگان» این است که طرح‌ها و نقش‌های آن انتزاعی است و سینه به سینه منتقل شده و این ویژگی ها یک ممیزه برای سفال کلپورگان به حساب می‌ آید که به ثبت جهانی آن کمک کرده است.

با دنیاسیر بیشتر بدانید :

خدمات دنیاسیر

کافی است انتخاب کنید قصد سفر به کجای دنیا را دارید ما در تمام طول سفر همراه شما خواهیم بود

ارتباط با ما

info@donyaseir.com